GÜNLÜK GAZETE
SOHBET BÖLÜMÜ
GENEL KURUL TOPLANTILARI

Tarihi ve turistik yerleri

 

     Köyümüzün üst tarafında bulunan ormanın içerisinde, yörede “KOKMUŞ ÇERMİK ” adıyla bilinen bir ılıca bulunmaktadır. Bu ÇERMİK’in çevresindeki yapı kalıntılarından çok eski yıllarda, büyük bir şifa merkezi olarak kullanıldığı tahmin edilmektedir. Bu suyun  özellikle uyuz ve sedef hastalığı gibi birçok hasatlığa iyi geldiği bilinmektedir. Yörede ‘’Kokmuş’’ adıyla anılmasının nedeni  kükürtlü suyunun kötü koku yaymasından kaynaklanmaktadır. Bu çermiğin biraz alt tarafında içiminin acımsı tadı  nedeniyle  “Acı Su” diye bilinen bir maden suyu kaynağı bulunmaktadır. Mide, barsak ve böbrek taşı rahatsızlığına iyi geldiği yıllardan beri yörede yaşayan insanlar tarafından bilinmektedir.

      Ayrıca babadan oğula anlatılarak gelen tarihi bilgilere göre, taş ve kumunun hayvan ve insan gücü ile taşınarak o günün şartlarına göre yapılan Toprakkale’deki kale önemli bir tarihi eserdir. Doğa harikası bu küçük tepede bir gözetleme kulesi bulunmaktaydı. Doğa harikası bu küçük tepenin de geçen zamana dayanamayıp, son yıllarda yıkıldığı ve sadece kalıntılarının kaldığı bilinmektedir.  Bu kalenin taşıma toprakla oluşturulan tepenin üzerine yapıldığı için adının da buradan geldiği tahmin edilmektedir. Neden böyle bir tepe oluşturulmuş sorusuna ise, o bölge düzlük olduğu, bir kule inşa edecek yükseklik olmadığından demek ki yaşayan insanların güvenliği için gözetleme kulesi için bir tepeye çok acil ihtiyaç olduğundan,  toprak yığınından böyle bir tepe oluşturulduğu tahmin edilebilir. Yine komşu köyümüz ustalar(ustamel) köyünün üst tarafında ki kayalık tepenin üzerinde halen yapı özelliğini koruyan aynı gözetleme kulesinden bir kule daha bulunmaktadır.

    Yine rakımı yüksek yaylaların zirvesinde Ağgöl ve Karagöl gibi turistik cazibesi yüksek göllerden buzul çağına ait volkanik göl olan Karagöl’ün suyu dibinden kaynamaktadır. İçerisinde kırmızı pullu alabalık bulunan bu göllerin beslediği derelerle içimine doyum olmayan buz gibi suları çağlamaktadır. Karadeniz iklim kuşağında olması nedeniyle bol yağış alan bu yaylalarda doğa, bin bir türlü çiçekle süslü, adeta yalancı bir cennet gibidir.                                        

        Doğayı ve gezmeyi sevenler için bulunmaz bir nimettir. 

 

                                                                     KARSNİYA DER ADINA

                                                           Soner USTA - Öner DEMİRCİ


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret185140

Hava Durumu
Saat