GÜNLÜK GAZETE
SOHBET BÖLÜMÜ
GENEL KURUL TOPLANTILARI
Köksal Bayraktar
koksal@hotmail.fr
MENEMEN NE MENEM
05/01/2016

                                                      
               1930 yılı 23 aralık  tarihinde  24 yaşındaki  genç asteğmen   KUBİLAY  MENEMEN de
  mürteciler tarafından   hunharca katledildi.Bir bağ bıçağıyla boğazı kesilerek, kafası  bir sopaya takılarak sokaklarda  , dolaştırarak  acımasız ,insanlıktan nasipleri olmadıklarını göstermişlerdir.
                Yıkılan  Osmanlı devletinin   enkazının  altından yeni  demokrat ,laik,çağdaş ,modern  genç cumhuriyetin ilk yıllarıdır. Atatürk'ün önderliğinde  çağdaş medeniyeti yakalama için devrimler birbirini izlemektedir. Balkan bozgunu,sarıkamış faciası,Yemen'de, fizan'da,Trablusgarp,dobruca, çanakkale vs...vs.. savaşlarda insan kaynağı olarakta ekonomi olarak
ta bitmiş Anadolu. Yokluktan çok bir şey yok.  ''Şalvarı şaltak Osmanlı  //Eyeri kaltak Osmanlı//Ekmede biçmede yok//Yemede ortak Osmanlı .  Özdeyşi ile  halini özetlemiş halk.
                Son bir çırpınış ve hamle yapılmış Atatürk'ün önderliğinde.Silaha sarılmış ,yiyecek ekmeği kefenlik bezi dahi bulmada zorlanan Anadolu halkı.Padişah ve hanpaları,önce engellemeye çalışmışlar.Konya'da   Bolu'da isyanlar çıkarmışlar.Adapazarı'nda   Aznavur diye birinin boynunda kuranla salmışlar ortalığa. Her zorluğa rağmen kazanılmış İSTİKLAL  savaşı.  Devrimler  birbirini izliyor.  Gericiler ,yobazlar rahatsız oluyor,gözleri kamaşıyor ışığı gören yarasaların.Padişahlığın ve hilafetin kaldırılması buralardan  geçinen  parazitlerin hala umutları var geriye dönüş için.Bütün isyan ve irtica davranışlada bu göz ardı edilmemelidir.
                Manisa'da  Mehdi olduğuna inandırılmış Derviş mehmet ve altı arkadaşı.Tatlıcı Hüseyin veya tabur imamı İlyas efendi'nin evinde  zikir ayinleri yapmaktadırlar.3 aralıkta İstanbuldan gelen
 LAZ İBRAHİM efendi diye biri  ABDULHAMİT'in oğlu  SELİM efendinin büyük bir orduyla gelerek memleketi işgal,Ankara hükümetini devirip padişh ve halife olacağını ,şeriatı yeniden kuracağını ifade etmişler.Harekete geçilmesi gerektiği karara bağlanmış.Manisa'ya yakın paşa köyünde birilerinin onlar için hazırladığı silah ve cephaneyi alarak  MENEMEN'E  giderler.Derviş mehmet başkanlığında  altı kiş çember sakalları,sarık vecübbeleri ile ŞERİAT ORDUSU yuz diyerek  Meydandaki müftü camisine girdiler.Cami cemaatine arkaların da 70 bin kişilik şeriat ordusu olduğu,şeriat bayrağı altında toplanmayanları kılıçtan  geçirileceklerini tebbliğ ettiler.
                   Derviş Mehmet ve arkadaşları   camide  üstünde arapça ''İNNA  FETEHNALEK''
yazılı  yeşil bayrağı  alarak belediye meydanına dikmişler.
                   Mürteciler çektikleri esrarın etkisiyle de coşarak;şeriat ve tevhit bayrağı altına  giriniz.Kurtulmak  istiyen gelir,kalanlar  kılıçtan geçirilecektir.Askerler bize silah  atmaz. Kurşun bize işlemez. Şapka giyen kafirdir.Naralarıyla  halkı ayaklanmaya  çalışıyorlardı.
                   Olay askeri birliğe  intikal edince öğretmen   olduğu için yedek subay olarak askerliğini yapan MUSTAFA   FEHMİ  KUBİLAY   bir manga askerle olay yerine geldi.Askerlerde  boş patlayan eğitim mermisi vardı.Teslim ol çağrısına uymayan asileri korkutmak için  ateş emriyle patlatılan silahlar geçici bir şaşkınlıktan sonra  ''Bakın işte silah bize tesir etmiyor'' diyerek  KUBİLAY'a ateş ederek yaralarlar.Derviş Mehmet ve yobaz guruhu  başına üşüşürler.Derviş Mehmet yaralı  assubayın  başını bağ testeresiyle keserek bir  sopaya bağlanarak sokaklarda  dolaştırıldı.
                   İlçeden askeribirlik yetiştiğinde   Kubilayın  başı sopanın ucuna bağlı,üçşehit yerde yatmaktaydı.
                   Askeri birlik ateş etti. Bir kısmı vurulurken bir kısmı kaçarken yakalandı.28 kişi olay yerinde idam edildi.
                    Mustafa FEHMİ   KUBİLAY 24 yaşında cumhuriyet öğretmeni idi.Yedek subay olarak askerliğini yapıyordu.Menemen olayı  1925 yılındaki şeriatçı ŞEYH SAİT isyanından sonraki  ikinci  anti devrimci isyandı.
                     Benzer olayları   Milli mücadele yıllarında YUNAN ORDUSU na karşı savaşan MEHMETÇİĞİ arkadan vuran  ,Padişah  yada  şehzadelerin desteğini alarak düşmanla bile işbirliği   yapıp   KONYA,YOZGAT,DÜZCE,GEREDE isyanlarını yapanlar hep onlardı.
                     O zaman devlet vardı.Suçlular cezalandırıldı.
                     ATATÜRK'ün çok kızmıştı.Yakın  menemen'i  diye bağırdığı söylenir.Daha sekiz yıl önce düşman  çizmeleri altında ezile bu halkın  birkaç yobaza destek vermesi onu çileden çıkarmıştı.
                    Bazı  konuyu bilmeyenlerin meseleyi çarpıtmaya çalışmaları  çok  talıhsiz ve  cehalet ürünü olduğunu  söylemek istiyorum. Sadece gerici ayaklanmalara bakarak  yobazlığın nerelere vardığını  görmek zor değil. Osmanlı'dan alacak olursa,KABAKÇI isyanı,    31 mart ,vs.vs.. Bu güne geldiğimizde .Işid,el kaide,, Hala  insan  boğazlama,köle leştime,alıp satma ..................Boko  Haram.Radikal dinci.12-14 yaşıda kız çocuklarını kaçırıp köle diye satıyor.Milli eğitim bakanımız bizden bilim adamı değil ara eleman(Emperyalizmin kulanacağı )ara eleman  çıkar  itirafı....ATATÜRK ilkelerinden  ,YURTTA SULH,CİHANDA SUL prensibinden vazgeçtik ırak ve körfez savaşında  üç koyduk bir alamadık. Şimdi   savaşın ortasında bulduk kendimizi.Sonunda ne kaybedeceğimizi  kestiremiyorum..
     Devrim şehitlerimiz  Öğretmen  yedeksubay  MUSTAFA FEHMİ KUBİLAY
   Bekçi   HASAN ve ŞEVKİyi   sevgi ve saygıyla anıyorum.

                                                                                    Köksal    Bayraktar.
                                                                                        23 Aralık 2015                                                                                      Akçağlayan -BURSA


   NOT:Daha geniş bilgi edinmek istiyenler   **Harp divanı zabıtlarına göre Menemen ve Kubilay olayı.Cumhuriyet  ideolojisi ve tarikatlar** OSMAN SELİM  KOCAHANOĞLU nun kitabını okuyabilirler.


2086 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

OSMANLI veya TÜRKİYE CUMHURİYETİ - 21/02/2015
OSMANLI veya TÜRKİYE CUMHURİYETİ
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret185140

Hava Durumu
Saat